CO TO JEST LEGO® SERIOUS PLAY®?

Pracujemy tą metodą od roku 2012. Warsztaty prowadzone metodą Lego® Serious Play® wyglądają z zewnątrz jak beztroska zabawa grupy dorosłych, którzy uciekli z pracy na wagary i radośnie wrócili do klocków. Tak bawią się nawet członkowie zarządów. Stąd „Play” w nazwie – jak najbardziej uprawnione.

Z drugiej strony to metoda, będąca własnością firmy Lego®, od dwudziestu prawie lat służy firmom do realizacji celów zdecydowanie poważnych, stąd „Serious”!

 •  Budowania strategii,
 • Tworzenia dobrze funkcjonujących zespołów lub „sklejania” uszkodzonych więzi,
 • Rozwiązywania konfliktów wewnętrznych,
 • Podejmowania decyzji grupowych o dużej wadze,
 • Analiz rynku,
 • Wymyślania nowych usług i produktów,
 • Tworzenia zasad funkcjonowania ludzi w zespole i wartości firmowych,
 • Przeprowadzania sesji coachingowych,
 • Zarządzania zmianą,
 • Reorganizowania procesów produkcyjnych

 

Każdy warsztat Lego® Serious Play® to zamierzone spotkanie ludzi, którzy ustalili zasady swoich działań:

 • Ustalony cel, który chcą w wyniku warsztatu osiągnąć
 • Intensywne użycie wyobraźni
 • Wyjątkowe zasady, które obowiązują wszystkich.

Wyniki warsztatu  Lego® Serious Play® są natychmiast gotowe do wdrożenia w środowisku biznesowym klienta.

Myślenie rękami

 Lego® Serious Play® w rękach doświadczonych facylitatorów pozwala podczas warsztatu w sposób bezpieczny usprawnić komunikację między ludźmi w zespole, skłonić do otwartości, usunąć sztywne społeczne konwencje, zaangażować osoby mniej śmiałe i zminimalizować wpływ hierarchii na pracę w grupie, a przede wszystkim – wyjść poza stereotypowe myślenie i stereotypowe wypowiedzi.

Warsztaty  Lego® Serious Play® sprawiają, że stale utrzymywana jest uwaga i zaciekawienie, każdy ma „ręce pełne roboty” – tworzy modele indywidualne i grupowe, a potem opowiada o tym, co zbudował i jakie znaczenie mają jego konstrukcje, poznając jednocześnie pomysły innych. Praca rękami i tworzenie modeli 3D uruchamia struktury mózgu, których rzadko używamy, pracując w miejscu pracy. Stad wyjątkowe wyniki i motywacja do wdrażania rozwiązań, które się pojawiają.

Lego® Serious Play® on-line

Stosowanie  Lego® Serious Play® w warsztatach on-line jest nowością. Każdy z uczestników otrzymuje przed warsztatem specjalny zestaw klocków Lego®. Podczas warsztatu, krok po kroku, buduje serię modeli, będących metaforami własnych pomysłów w formie 3D. Zbliżony do kamerki model jest pokazywany wszystkim, a autor/autorka modelu interpretuje swoją konstrukcję, podczas gdy inni uczestnicy oglądają i słuchają.

Na liście tematów, które mogą być realizowane on-line dla Klientów przy użyciu Lego® Serious Play®, znajdują się miedzy innymi:

 • Rozwiązywanie konfliktów w zespole lub miedzy zespołami,
 • Rozwiązywanie konfliktów między dwiema osobami,
 • Zdalne zarządzanie zespołem,
 • Zarządzanie zmianą,
 • Motywowanie pracownika,
 • Rozwijanie kompetencji zawodowych doświadczonych pracowników,
 • Budowanie autorytetu liderów,
 • Tworzenie kultury feedbacku w firmie.

Dla kogo?

Dla grup od dwóch osób do 80 osób – liczebność grupy jest uzależniona od oczekiwanego rezultatu warsztatu. Uczestnikami bywają członkowie zarządów, zespoły menedżerskie, działy w firmach, zespoły projektowe, całe firmy. Najczęściej jedna grupa liczy od 4 do 12 osób.

Dlaczego właśnie LEGO® SERIOUS PLAY®?

 1. Zapewnia 100% zaangażowanie wszystkich Uczestników – Struktura procesu  Lego® Serious Play® gwarantuje całkowite zaangażowanie każdego Uczestnika podczas całego warsztatu.
 2. Wytwarza zupełnie nowe pomysły – w porównaniu do tradycyjnych technologii facylitacji – Liczba rozwiązań wygenerowanych przez grupę oraz fakt, że każdy z modeli jest nowym, oryginalnym pomysłem uczestnika (zamiast budowania na pomysłach, które zostały już kiedyś przez kogoś zaproponowane) gwarantują pojawienie się zupełnie świeżego spojrzenia na zagadnienia ważne dla grupy.
 3. Skłania do prawdziwych wypowiedzi (bez „upiększania rzeczywistości”) – Niezwykle trudno przeinaczać fakty lub tworzyć nieistniejącą rzeczywistość, jeśli używa się modeli z klocków Lego® do wyrażania opinii lub przedstawiania swoich pomysłów.
 4. Stwarza wewnętrzną spójność grupy – Metoda  Lego® Serious Play® i sprawdzony sposób prowadzenia procesu zapewniają każdemu Uczestnikowi, że jego pomysły, wartości i ważne dla niego sprawy będą wbudowane we wspólne, grupowe rozwiązania.
 5. Daje pewność i komfort także osobom introwertywnym – Możliwość przemyśleń podczas budowy swojego modelu, czas na swoją wypowiedź na temat modelu a zwłaszcza zagwarantowana, niepodzielna uwaga wszystkich kolegów pozwala poczuć się pewnie zarówno osobom otwartym, jak i introwertywnym i tym które nie przepadają za pracą w grupie.
 6. Wyniki będą pamiętane przez wszystkich bardzo długo –Trójwymiarowe modele  Lego® Serious Play®, które Uczestnicy tworzą i dotykają, dają wielozmysłowe doświadczenia i są zapisywane w pamięci długotrwałej jako klucze do szybkiego przypomnienia sobie ważnych pomysłów, spostrzeżeń, strategii i ustaleń z warsztatu.
 7. Oszczędza czas – Podczas poszkoleniowych badań uczestnicy wyrażają wspólna opinię, że warsztat Lego® Serious Play® przyspiesza wytworzenie wzajemnego zaufania i konsensusu wewnątrz grupy: Około 2-3 razy szybciej w porównaniu do klasycznych metod warsztatowych opartych o dyskusje, podejmowanie decyzji i definiowanie strategii.
 8. Uzbraja wspólnie podejmowane decyzje w silne zaangażowanie w ich wdrożenie do codziennej praktyki po powrocie do firmy.